5 yaş grubu

Çocukların standart okul hayatına başlamadan önceki son dönemlerinde en önemli süreçlerden birisi, 5 yaş sürecidir. Bu yaştaki çocuklar, yetişkinlerin rollerini taklit etmeye başlayarak büyüme yolunda ciddi adımlar atarlar. Yaşıtları ile de en iyi anlaştığı dönemlerden birisidir ve onlarla birlikte vakit geçirmekten çok keyif alırlar. Kural dahilinde oyunlar oynama konusunda algılarının en çok açık olduğu bu dönemde eğitici ve doğru oyunlar oynatılmalıdır. Daha küçük yaşlarda anaokulu eğitimine başlayabiliyor olsalar da anaokulu çağı olarak adlandırılan 5 – 6 yaş arası dönemde destek alacağınız eğitim kurumlarını dikkatle seçmelisiniz.

Bulunduğunuz bölgede anaokulları hakkında hem yerel hem de ulusal anlamda araştırma yapmalısınız. Örneğin Başakşehir anaokulu konusunda oldukça zengin bir ilçedir. Bu zenginlik yüksek kaliteli eğitim kurumlarının olması demektir ve aynı zamanda çocuklar için faydası tartışılabilen eğitim kurumlarının olması anlamına da gelir. 5 yaş grubundaki çocuğunuzun okul hayatında başarılı olmasının yanında bireysel olarak da nitelikli bir birey olmasını istiyorsanız, seçeceğini anaokulu iki dilde eğitim vermeli, manevi değerler eğitimi vermeli ve aynı zamanda çocuk bakım hizmeti de sunmalıdır. Ayrıca 5 yaş grubundaki çocuğunuz için seçeceğiniz anaokulu Kuran eğitimi veren bir yer olursa, çocuğunuzun manevi anlamda da gelişim gösterdiğini ve okulunu bir yuva gibi benimsediğini görebilirsiniz.

5 yaş grubundaki çocukların bilişsel gelişim sürecinde de önemli bir viraja girdiği uzmanlar tarafından vurgulanan bir durumdur. Bilişsel gelişim sağlayan eğitim sistemlerinin içerdiği zihinsel süreç, son derece nitelikli olmalıdır. Dil gelişimi, algı, problem çözme, bellek, dikkat, düşünme, okuma – yazma, akıl ve yaratıcılık gibi pek çok özellik bu süreçte çocuğa kazandırılabilir. Verdiği eğitim ile bu konuda da fark yaratabilen bir eğitim kurumu seçmeniz gerekmektedir. Örneğin Kayaşehir anaokulu hizmeti veren eğitim kurumlarının yoğun bulunduğu bölgelerden birisidir. Anaokulu hizmeti için ideal kurumları bulabileceğiniz Kayaşehir robotik kodlama eğitimi ile çocuğunuzun farklı bir özellik kazanmasına yardımcı olabileceğiniz bir ilçedir.

5 yaş grubu çocuğunuz varsa, bu dönemler onu sanata yönlendirmenin çok doğru bir hareket olabileceğiniz belirtmekte fayda var. Başakşehir, Gökçeada, Kayabaşı ve Kayaşehir Orff eğitimi veren eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bölgelerdendir. Çocuk Gezegeni Anaokulu da bu bölgede nitelikli ve kaliteli eğitim hizmeti veren bir kurumdur. Ayrıca Çocuk Gezegeni Anaokulu, Kayaşehir halkoyunu eğitimi veren nadir anaokullarından birisidir. Dolayısıyla 5 yaş grubu çocuk ya da çocuklarınızın sanat eğitimi için de mükemmel bir başlangıç yapmak istiyorsanız, tercihini Çocuk Gezegeni Anaokulu’ndan yana olmalıdır.

Bu yaş grubundaki çocukların çevreye duyarlı ve bilgiye, öğrenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. 5 yaş grubu çocukları kendilerini tam bir okul çocuğu olarak hissederler. Dolayısıyla onlara keşfedebilecekleri çevreler vermek, nitelikli öğrenme ortamları sunmak gerekmektedir. Okuma – yazma becerilerinin temellerini oluşturabileceği bu yaş grubundaki çocuklar sayıları öğrenebilir, renkleri birbirine karıştırmadan ayırt edebilir, sıralama yapabilir, uzunluk, ağırlık gibi ölçüleri öğrenebilir, saat ve takvim gibi zaman ile ilgili kavramları da takip edebilir. Bu imkanlara sahip çocukların anaokulu eğitimleri ihmal edilmemeli, örgün öğretime başlanmadan önce sağlam temeller atma adına Çocuk Gezegeni Anaokulu tercih edilmelidir.